Podlasy (Podlesie) – zachodnia dzielnica Kęt – na przełomie XIX i XX wieku była bardzo popularnym miejscem odpoczynku nie tylko dla mieszkańców Kęt. Przyjeżdżało tu wielu mieszkańców Białej oraz Bielska. Do dyspozycji gości był między innymi hotel Antoniego Seibotha z restauracją.
Pocztówka ze zbiorów fotopolska.eu
Latem na Podlasy przybywało mnóstwo osób pociągami (linia uruchomiona w 1888 roku) głównie dla kąpieli w Sole (zob. Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Bukowinie, Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim, Lwów, 1919, s. 487). Poza sezonem – ten trwał od czerwca do sierpnia – na Podlasach goście również dopisywali.
Pocztówka ze zbiorów polska-org.pl
Podlesie jako letnisko-uzdrowisko reklamowało się w prasie. Duży udział w tym miało Towarzystwo Przyjaciół Kęt-Podlesia (powstało ok. 1927 r.), które powołano do życia w celu promowania Podlesia jako miejscowości letniskowej. Założycielem Towarzystwa był mieszkający na Podlesiu historyk – Adam Kłodziński.
Cudowny podgórski krajobraz, kąpiele w Sole, urocze lasy, wymarzone miejsca przechadzek, spokój, cisza, tanie a wygodne mieszkania, (oświetlenie elektryczne), łatwość aprowizacji, kolej i poczta w miejscu, dogodne połączenia z Bielskiem, Katowicami i Krakowem. W najbliższym sąsiedztwie góry i sztuczne jezioro w Porąbce.
Echo Beskidzkie, Rok XI, 11 czerwca 1938, nr 46, s. 4.