Krzyż Męka Pańska przy ul. Przecznia w Kozach postawiono w 1885 r. Wykonano go z piaskowca (kamień stosunkowo mało trwały).
Na wysokiej podstawie krzyża znajduje się napis:
.B.O.G.U.
NAChWAŁE
SFUNDOWALI
JOZEFChONKISZ
IJÓZEFAŻONA
ROKU 1885.
Foto – krzyż w latach 60. XX wieku, „Fototeki” Adolfa Zubera.
Na frontowym cokole znajduje się płaskorzeźbiona Matki Boskiej stojącej na stopniu z zaokrągloną podstawą. Przedstawiona jest z lekko przechyloną głową w prawo i rękami złożonymi na piersiach. Pomiędzy cokołem a krzyżem znajdują się główki aniołków (putta). Chrystus na krzyżu z ramionami zakończonymi w zaokrągloną strzałkę. Nad figurą kartusz z napisem INRI.
Foto – poł. lat 80. XX wieku, autor nieznany.
W 2001 r. krzyż został odnowiony dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz. 15 lutego 2003 r. krzyż został przewrócony z powody wypadku samochodowego. Przywrócony do stanu pierwotnego staraniem Urzędu Gminy w Kozach.
Foto – czerwiec 2022 r., M. Frączek
Krzyż stoi przy skrzyżowaniu ul. Przecznia i ul. Modrzewiowej, przy ogrodzeniu dawnej posesji nr 659 (obecnie Modrzewiowa 3). Ogrodzony jest metalowym, ozdobnym płotkiem. Po bokach krzyża rosną wysokie żywotniki.
Foto – grudzień 2023 r., M. Frączek
Koło krzyża, na polu Państwa Komęderów przez pewien czas grzebano zmarłych zboru Badaczy Pisma Świętego w Kozach – parafia katolicka nie pozwalała na pogrzeb na cmentarzu parafialnym. Pierwszy pochówek miał miejsce w 1926 r. (małe dziecko). W późniejszym czasie pochowano tam córkę Sołczykiewiczów. Po II wojnie światowej ostatnim pogrzebem w tym miejscu był pochówek zmarłego Andrzeja Niesytego (informacje według opracowania członków Zboru Badaczy Pisma Świętego w Kozach).