W 1871 r. w Kętach mieszkało 66 izraelitów, dziesięć lat później w 1881 r. 495. Mała liczba Żydów (w stosunku do innych miast w Galicji) była spowodowana wcześniejszym zakazem osiedlania się Żydów w Kętach (przywilej de non tolerandis Judaeis). [1] W 1900 r. ludność żydowska w Kętach liczyła 300 osób [2], w 1921 r. 329 [3] Zmniejszenie ludności żydowskiej w mieście tłumaczy się trudnościami z zameldowaniem, gdyż Rada Miasta często odmawiała takiego meldunku osobie żydowskiego pochodzenia i wyznania.

Synagoga w Kętach (nieistniejąca), szkic Marka Nycza; źródło Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

W 1892 r. poza miastem, na obrzeżach wsi Witkowice (obecnie ul. Kęckie Góry Północne) kęcka społeczność żydowska doczekała się swojego cmentarza [4] W miejskich księgach gruntowych zachował się zapis o przyznaniu w 1893 r. prawa własności do wzmiankowanego terenu Stowarzyszeniu Postępowemu Rytualno-Religijnemu Anszei Emes.

Bardzo szybko teren cmentarza ogrodzono, a w rogu nekropolii wzniesiono dom przedpogrzebowy (Beit Tahara – Dom oczyszczenia). Co ciekawe, cmentarz służył najprawdopodobniej wyłącznie Żydom reformowanym. Ortodoksi woleli chować swoich zmarłych na cmentarzu gminy oświęcimskiej, do której administracyjnie należeli i z którą bardziej zgadzali się pod względem poglądowym lub też w sąsiedniej gminie w Wadowicach.

Dom przedpogrzebowy, stan obecny; foto współczesne M. Frączek

Cmentarz został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, a w latach powojennych następowała jego stopniowa degradacja.

Fotografie archiwalne z zasobów Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Wieloletni proces destrukcji cmentarza został powstrzymany pod koniec lat 80. XX wieku za sprawą Henryka Kännera, amerykańskiego biznesmena, który przez pierwsze dwanaście lat życia mieszkał w Kętach i przeżył okupację. Po pierwszej wizycie na cmentarzu w 1988 r. Känner wspominał: Teren wyglądał jak pole bitwy. Otaczający go kamienny mur zakrywał zardzewiałą żelazną bramę. Z trudem można zobaczyć groby, zarośnięte chwastami.

Henryk Känner postanowił wesprzeć działania, zmierzające do uprzątnięcia i odrestaurowania cmentarza. Wkrótce naprawiono ogrodzenie i bramę, wycięto dziko rosnącą roślinność, wywieziono śmieci, ustawiono nagrobki, a do ściany przymocowano fragmenty połamanych macew tworząc lapidarium, odnowiono dom przedpogrzebowy. W środkowej części cmentarza ustawiono pomnik z symbolem menory. Prace aktywnie wspierali m. in. ks. Ryszard Honkisz oraz jego brat Zbigniew, a także Barbara i Szymon Zin.

Obecnie cmentarz Kętach jest pod opieką Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Niewątpliwie jest jednym z lepiej zachowanych małych cmentarzy żydowskich w Polsce. Do dziś zachowało się ok. 30 nagrobków pochodzących z XX w., wykonanych z granitu, piaskowca i kamienia. Na macewach zachowały się typowe zdobienia (symbole) oraz inskrypcje w języku hebrajskim, jidysz, niemieckim i polskim. Na cmentarzu znajduje się Pomnik Pamięci Kęckich Żydów. Napis na pomniku głosi: Pamięci Żydów Kęckich, Obywateli Polskich wyznania mojżeszowego pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945. Wejście na teren cmentarza możliwe jest po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (601 973 193).

Brama na teren cmentarza od ul. Kęckie Góry Północne. Foto luty 2024 r. M. Frączek

Zdjęcia poniżej obrazują stan cmentarza z czerwiec 2024 r. (foto własne MF).

Hani Farber, zm. 27 lutego 1924 r. w 68 roku życia
Jozef Thaler, zm. 14 kwietnia 1936 r. w 78 roku życia
Isak Storz
Jetti Storc, ur. 1869, zm. 1939
Izaak Storc, ur. 1864, zm. 1928
Ben Cyjon Abstender, zm. 28 marca 1922
Pepi Wulkan, zm. w 73 roku życia
Szlomo Izrael, zm. 30 kwietnia 1932, żył 43 lata, rabin,
wnuk cadyka Szmelke z Nikolsburga (Mikulov, Czechy) i cadyka Josefa Aszera z Przemyśla [5]
Amalia Leider, zm. 7 stycznia 1931 r. w 73 roku życia

[1] Wirtualny Sztetl, Cmentarz żydowski w Kętach, oprac. Tadeusz Dryja [dostęp 3.04.2025]; zob. Tadeusz Dryja Kładę kamień … los kęckich Żydów, 2014, ss. 127; tenże Kładę Kamień cześć druga – Księga imion, Kęty-Czaniec 2018, ss. 137.

[2] Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego (1880-1902), IV, s. 6-8: „Kęty”;

[3] International Jewish Cemetery Project

[4] Wirtualny Sztetl

[5] według spisu zachowanych nagrobków autorstwa Krzysztofa Bielawskiego na stronie http://cmentarze-zydowskie.pl/kety.htm [dostęp 3.04.2025; Wayback Machine]

Dodaj komentarz