W Polsce święto Bożego Ciała obchodzi się w czwartek 60 dni po Wielkanocy. Jest to tzw. święto ruchome (w niektórych krajach święto przenoszone jest na kolejną niedzielę). To jedno z głównych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki (wierni zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej).
Kościół organizuje wówczas procesje z monstrancją, która zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty Ewangelii – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Obrzędy procesji Bożego Ciała zmodyfikowała Konferencja Plenarna Episkopatu Polski 17 lutego 1967 r., wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z ołtarzy oraz czytania Ewangelii, tematycznie związane z Eucharystią.
Lata 60. XX wieku w Polsce to rządy PZPR na czele z Władysławem Gomułką. Jednym z priorytetów ówczesnej władzy była walka z Kościołem. Schemat polityki represyjnej był taki sam w całym kraju. Komunistyczne władze szczególnie nie tolerowały Święta Bożego Ciała (pozostawał jednak dniem wolnym od pracy). Uliczne procesje, poza murami kościołów, w przestrzeni publicznej stanowiły jeden z największych problemów stojących przed władzą, które bezsilnie przyglądały się spontanicznym manifestacjom wiary i uznania dla autorytetu Kościoła.
Władze komunistyczne starały się odciągnąć wiernych od udziału w uroczystościach Bożego Ciała, proponując w zamian szereg atrakcyjnych, konkurencyjnych imprez o charakterze świeckim – wycieczki, dodatkowe seanse w kinach. W tym dniu telewizja emitowała ciekawe programy i seriale (w porannym programie – jak pisała „Trybuna Robotnicza” – można było zobaczyć film „Jumbo” z 1962 r., „Bonanze” czy film muzyczny „Beatlesi i inni”). Kierowników szkół, przedszkoli, domów dziecka oraz organizacje młodzieżowe zobowiązywano do organizacji wycieczek dla dzieci, gier terenowych. W tym dniu szkoły musiały być otwarte, a obowiązkiem nauczycieli było nadzorowanie uczniów. Jak pisała „Kronika Beskidzka” w Bielsku-Białej 25 maja 1967 r. organizowano „Święto Wiosny”.
W „Fototekach” Adolfa Zubera zachowało się kilka zdjęć z uroczystości Bożego Ciała w 1967 r. w Kozach – prezentowane poniżej. Uroczystość zorganizowano wówczas tylko na placu przy kościele. Wszystkie cztery ołtarze były ustawione na obecnym Placu Ks. Karola Kochaja.