Pierwotnie zamek w Bielsku został wzniesiony w XIV wieku przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. W następnych wiekach często przebudowywany utracił cechy zamku obronnego (ostatnia zmiana miała miejsce w 2. poł XIX w.). W latach 1752-1945 w rękach rodu Sułkowskich. Od 1948 r. muzeum miejskie, w 1950 r. upaństwowione. Obecnie Muzeum Historyczne.
Na zdjęciu – widok od strony ul. 1 Maja – charakterystyczny Bazar Zamkowy (Wysoki Trotuar) czyli ciąg lokali handlowych (zajął on miejsce muru obronnego z XVI wieku, rozebranego w latach 1898-1899). Znalazło się tu 16 lokali sklepowych, na każdy z nich przypadały dwie arkady – drzwi oraz okno wystawowe. Na dachu bazaru taras z ogrodem zamkowym. Do zamku przylega kaplica św. Anny.
Po lewej fragment gmachu Poczty Głównej, po prawej Teatru Polskiego.
Ulicą Zamkową w kierunku dworca PKP jedzie tramwaj – wóz motorowy (typu „Brown-Boveri”) z wozem doczepnym. W tym czasie w Bielsku-Białej istniały dwie linie tramwajowe. „Jedynka” woziła pasażerów na linii Dworzec Główny – Cygański Las, a otworzona 22 lipca 1951 roku „Dwójka” kursowała z Dworca Głównego do Aleksandrowic.
Fotografia w: Województwo Stalinogrodzkie. Na dziesięciolecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Warszawa 1955, s. 197
Zamek Sułkowskich przed rozbiórką muru obronnego i budową Bazaru..
Fotografia w: František Sláma, Vlastenecké putování po Slezsku : obrazy národopisné, historické a kulturní z rakouského i pruského Slezska, Praha, ok. 1916, s. 297.
Więcej o zamku – od czasów najdawniejszych, do współczesnych – można przeczytać w książce pod red. Iwony Purzyckiej Zamek w Bielsku. Zarys historyczny, Bielsko-Biała, 2021. Jest to katalog z wystawy stałej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, którego autorami są Bogusław Chorąży, Piotr Kenig oraz Grzegorz Madej.
Wysoki Trotuar był pierwszym w Bielsku-Białej pasażem handlowym.
Bielski zamek (Bielitz Schloss) na starej pocztówce z 1911 r., widok od strony teatru. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej.
Bazar wraz z tarasem zburzony został w 1974 r. decyzją władz miejskich z prezydentem Antonim Kobielą na czele. Jako główny powód wyburzeń władze podawały konieczność poszerzenia drogi w kierunku Szczyrku (zob. Era Antka „Burzyciela”)
Niszczejący mur oporowy został wyremontowany w 2019 r.
Zdjęcie sprzed budynku Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Na chodniku namalowany napis ДЕТИ – Dzieci. Nawiązywał do zbombardowanego przez wojska rosyjskie – w poł. marca 2022 r. – teatru w Mariupolu w Ukrainie. Zginęły dziesiątki osób, a budynek został zrównany z ziemią.
Fotografia współczesna, lipiec 2022 r., M. Frączek