W 1976 r. kilku radnych ówczesnej Gminnej Rady Narodowej w Kozach rozpoczęło starania zamierzające do budowy nowoczesnego ośrodka zdrowia i przeniesienie do niego przychodni z budynku pałacu Czeczów. Zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdrowia, któremu przewodził Władysław Laszczak (1921-1987). Był to aktywny działacz społeczny, który dał się poznać m. in. w czasie realizacji budowy w czynie społecznym Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach czy Domu Nauczyciela. Od 1973 r. przez dwie kadencje pełnił obowiązki radnego.

Nowy ośrodek zdrowia miał powstać na gruncie należącym kiedyś do pałacowego parku, za owczarnią. Budowa prowadzona była „metodą gospodarczą” w ramach czynu społecznego[1]. Środki na budowę pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz „pomocy społeczeństwa Gminy Kozy”. Przy budowie pracowali również pacjenci Zakładu Odwykowego Alkoholików w Bulowicach w ramach terapii. Budynek został oddany do użytku 19 października 1980 r. [2]

Zaproszenie na otwarcie Ośrodka Zdrowia w Kozach; zaproszenie dla Krzysztofa Laszczaka prywatnie syna Władysława
Zaproszenie ze zbiorów Krzysztofa Laszczaka

Obecnie w budynku (ul. Szkolna 1) mieszczą się przychodnia NZOZ „Lekarz Twojej Rodziny” Sp. z o.o., biura Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkola, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, mieszkanie oraz magazyny gminne. Przy budynku powstał w roku 2023 Ogród Społeczny „Konderotek Kojzki”.

Fotografie współczesne, października 2024, M. Frączek


[1] „Kronika Beskidzka” w numerze 23 z 1973 r. pisała o kozianach: Ich ofiarność, aktywność w czynach społecznych jest znana i oni wiedzą, że bez tego udziału niewiele z aktualnych planów zrealizować będzie można.

[2] Władysław Skoczylas w publikacji „Podbeskidzka wieś Kozy. Okres po drugiej wojnie światowej” błędnie podaje datę oddania do użytku ośrodka – 9 października, s. 107.

Dodaj komentarz